Krótko o e-Bilecie

  • Start /
  • Informacje /
  • Krótko o e-Bilecie
Postać e-biletu

System e-biletu zakładał zamianę biletu papierowego na bilet elektroniczny w formie bezkontaktowej dyskietki wielokrotnego użytku (e-karty).

Od kiedy?

Karta miejska w postaci programowalnej karty elektronicznej wprowadzona została do użytku w komunikacji miejskiej organizowanej przez Międzygminny Związek Komunikacyjny w maju 2015 roku. Bilety w formie papierowej zostały wycofane z użytku w II połowie 2015 roku.

Jakie informacje są zapisane na karcie?

E-karta spersonalizowana jest nośnikiem informacji, na którym zakodowane są nie tylko bilety jednorazowe i okresowe, ale także dane pasażera (imię, nazwisko, dane adresowe), numer klienta oraz terminowe lub bezterminowe uprawnienia do zniżek. Na elektronicznej portmonetce (e-karcie na okaziciela) znajdują się wyłącznie środki na przejazdy jednorazowe.

Rodzaje i wygląd e-Karty

E-karta ma format tradycyjnej karty bankomatowej z elektronicznym układem pamięciowym, służącym do zapisywania danych użytkownika oraz kontraktów biletowych. Na rewersie widnieją logo i dane adresowe MZK oraz numer identyfikacyjny e-karty.

Doładowania online są możliwe tylko w przypadku e-kart spersonalizowanych e-portmonetek wydanych na okaziciela nie będzie można doładować przez internet
aby dokonać personalizacji e-karty należy udać się z dyskietką do BOK w siedzibie MZK

Korzyści systemu e-Biletu

System e-biletu ułatwia pasażerom sposób nabywania biletu i podróżowania autobusami komunikacji miejskiej organizowanej przez Międzygminny Związek Komunikacyjny. Ponadto umożliwia wszechstronną analizę związaną z obsługą ruchu pasażerskiego w autobusach oraz redukcję kosztów produkcji i dystrybucji biletów.

  • Trwałość. Jeden bilet w postaci poręcznej, odpornej na zniszczenia karty elektronicznej wielokrotnego użytku.
  • Łatwy dostęp i wygoda. Szeroka sieć punktów doładowań biletów (Biuro Obsługi Klienta, Punkty Doładowań Biletów, Terminale i Kasowniki Doładowujące przelewy internetowe).
  • Bezpieczeństwo. Możliwość odtworzenia karty w przypadku kradzieży, ochrona danych zapisanych na karcie (dane będą chronione fizycznie oraz przez specjalne systemy teleinformatyczne).

Krótko o MZK

MZK jest prężnie rozwijającą się organizacją. Zapewnia integrację w sferze zarządzania komunikacją miejską na obszarze gmin tworzących Związek. Komunikacja organizowana jest zgodnie z potrzebami gmin, uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i wzrost wykorzystania środków finansowych.

Biuro Obsługi Klienta

MZK Jastrzębie
ul. Przemysłowa 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój

+48 32 475 14 02