Najnowsze informacje

  • Start /
  • Najnowsze informacje
Najczęściej zadawane pytania dotyczące Karty Jastrzębianina obowiązującej od stycznia 2024 roku

Komu przysługuje Karta Jastrzębianina?

  • osobom rozliczającym podatek dochodowy PIT w urzędzie skarbowym w Jastrzębiu-Zdroju i deklarują w zeznaniu podatkowym, jako miejsce zamieszkania Miasto Jastrzębie-Zdrój, bez względu na to, czy te osoby osiągają dochód. Karta przysługuje również dzieciom tych osób do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do 26 roku życia
  • osobom rozliczającym podatek rolny w Jastrzębiu-Zdroju
  • osobom zamieszkującym w Jastrzębiu-Zdroju, korzystającym ze świadczeń udzielanych przez MOPS w Jastrzębiu-Zdroju
  • dzieciom i młodzieży przebywającym w zastępczej nie dłużej niż do 25 roku życia

Warunkiem otrzymania Karty Jastrzębianina jest brak zaległości wobec Miasta Jastrzębie-Zdrój i wobec MZK

Do czego uprawnia Karta Jastrzębianina?

Karta Jastrzębianina uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w granicach Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Od kiedy zacznie obowiązywać bezpłatna komunikacja dla wszystkich mieszkańców?

Od 01.01.2024 r.

W jakiej formie będzie wydawana Karta Jastrzębianina?

Karta Jastrzębianina będzie wydawana w formie tradycyjnej tj. dyskietki lub w formie elektronicznego obrazu Karty przesłany wnioskodawcy poprzez wskazany adres email i zapisany np. w telefonie komórkowym.

W jaki sposób można złożyć wniosek o Kartę Jastrzębianina?

Wniosek o wydanie Karty Jastrzębianina można złożyć w wersji papierowej z załączonym zdjęciem po okazaniu dokumentu tożsamości oraz pierwszej strony PIT za ostatni rok podatkowy wraz z UPO lub pieczątką Urzędu Skarbowego poświadczający odbiór zeznania lub decyzją Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wysokość podatku rolnego. Dopuszcza się okazanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego potwierdzającego dokonania rozliczenia podatku dochodowego w Jastrzębiu-Zdroju. Osoby, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS muszą przedstawić odpowiednie zaświadczenie wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku.

Wniosek można również złożyć w wersji elektronicznej przez stronę internetową e-biletmzkjastrzebie.com dołączając skan zdjęcia oraz skany dokumentów opisanych przy wersji papierowej.

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas składania wniosku o wydanie Karty Jastrzębianina?

Należy okazać dowód osobisty, pierwszą stronę PIT wraz z UPO za ostatni rok podatkowy lub decyzję Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój ustalającą wysokość podatku rolnego. Osoby, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS muszą przedstawić odpowiednie zaświadczenie wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku. Przy wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej trzeba okazać decyzję sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. W sytuacji gdy dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca konieczne jest przedstawienie dokumentu poświadczającego sprawowanie władzy rodzicielskiej. W przypadku dzieci powyżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych wnioskodawca zobowiązany jest okazać dodatkowo ważną legitymację szkolną lub studencką.

Jakie zdjęcie jest potrzebne do wyrobienia Karty Jastrzębianina?

Zdjęcie dowodowe wykonane na papierze fotograficznym o wymiarach 35x45 mm, kolorowe lub czarno-białe, ukazujące twarz na jasnym tle, bez ciemnych okularów oraz nakrycia głowy, podpisane na odwrocie czytelnie imieniem i nazwiskiem. Zdjęcie zostanie zwrócone przy odbiorze Karty. Przy wniosku składanym w wersji elektronicznej skan zdjęcia opisanego jak wyżej.

Jak długo trzeba czekać na odbiór Karty Jastrzębianina?

Do 30 dni.

Jak zostanę poinformowany, że Karta Jastrzębianina jest do odbioru?

Za pośrednictwem emaila, który zostanie podany we wniosku. W przypadku braku adresu email, po odbiór Karty należy zgłosić się po upływie 30 dni od daty złożenia wniosku.

Gdzie należy zgłosić się po odbiór Karty Jastrzębianina?

W przypadku wyboru zapisu elektronicznego obrazu Karty Jastrzębianina, na adres email wskazany we wniosku zostanie wysłany link z instrukcją jak zapisać Kartę np. w telefonie.

Jeśli Karta ma zostać wydana w formie tradycyjnej, tj. dyskietki, będzie do odbioru we wskazanym punkcie BOK.

Jakie dokumenty należy okazać przy odbiorze Karty Jastrzębianina?

Dokument ze zdjęciem, numer wniosku, upoważnienie w przypadku odbioru Karty za kogoś. Gdy wniosek został przesłany elektronicznie, a dołączone dokumenty nie były podpisane za pośrednictwem profilu zaufanego przy odbiorze Karty konieczne jest okazanie oryginałów tych dokumentów.

Czy można kogoś upoważnić do odbioru Karty Jastrzębianina?

Tak można, ale konieczne jest aby osoba upoważniona miała ukończone 13 lat i okazała stosowne upoważnienie.

Na jaki okres będzie wydawana Karta Jastrzębianina?

Pierwsze Karty Jastrzębianina wydane zostaną na okres do 30 czerwca 2025 r. Po tym terminie przeprowadzana będzie ponowna weryfikacja uprawnień.

Czy Kartę Jastrzębianina należy "odbijać" w kasowniku?

Nie, nie jest to konieczne.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub zniszczenia Karty?

Można wyrobić duplikat Karty po uiszczeniu opłaty ustalonej przez Zarząd MZK. Obecnie opłata ta wynosi 10 zł.

Co w przypadku braku Karty Jastrzębianina podczas kontroli?

W przypadku braku Karty Jastrzębianina podczas podróży kontroler wystawia druk opłaty dodatkowej z wezwaniem do zapłaty zgodnie z odrębnymi przepisami.

Pasażer, który w czasie kontroli nie posiadał ważnej Karty, może uzyskać anulowanie opłaty dodatkowej. Warunkiem anulowania opłaty jest zgłoszenie się do Biura MZK i okazanie ważnej Karty nie później niż w terminie 7 dni od daty wystawienia druku opłaty dodatkowej. W przypadku anulowania wystawionego protokołu MZK pobiera opłatę manipulacyjną w wysokości 10% opłaty głównej.

Posiadam elektroniczną Kartę Jastrzębianina w telefonie - czy przez rozładowany telefon kontroler wystawi mi mandat?

Tak wystawi, ale będzie możliwość anulowania opłaty dodatkowej po okazaniu w terminie do 7 dni w BOK ważnej Karty Jastrzębianina i uiszczeniu opłaty manipulacyjnej.

Czy podczas kontroli muszę okazać dodatkowy dokument?

Pasażer podczas kontroli udostępnia Kartę kontrolującemu w celu odczytania jej zawartości. W przypadku kontroli elektronicznego obrazu Karty zapisanej np. w telefonie komórkowym pasażer ma obowiązek okazania dodatkowo dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego swoją tożsamość.

Czy należy wymienić aktualne Karty Jastrzębianina na nowe dyskietki?

Nie trzeba wymieniać starych Kart Jastrzębianina na nowe, ponieważ obowiązują one w przypadku uczniów do 30 września 2024 r., a studentów do 30 marca 2024 r.

Do kiedy będą ważne stare Karty Jastrzębianina wydawane dzieciom i młodzieży?

Obowiązują one w przypadku uczniów do 30 września 2024 r., a studentów do 30 marca 2024 r.

Od jakiego wieku dziecku będzie wydawana Karta Jastrzębianina?

Karta Jastrzębianina wydawana będzie dzieciom po skończeniu 7 lat. Dzieci poniżej tego wieku podróżować mogą za darmo na podstawie Karty Jastrzębianina opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem podczas podróży.

Czy osoby po 70 roku życia muszą wyrobić Kartę Jastrzębianina, aby móc podróżować bezpłatnie na terenie Jastrzębia-Zdroju?

Osoby po 70 roku życia mogą podróżować bezpłatnie na podstawie dowodu osobistego, Karty Seniora.

Nie mieszkam w Jastrzębiu-Zdroju, ale jestem uczniem szkoły zlokalizowanej na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój, czy posiadam uprawnienia do wyrobienia Karty Jastrzębianina?

Sama nauka w szkole w Jastrzębiu-Zdroju nie uprawnia do posiadania Karty Jastrzębianina. Konieczne jest spełnienie pozostałych warunków przyznania Karty np. zamieszkiwanie w Jastrzębiu -Zdroju.

Czy mogę uzyskać Kartę Jastrzębianina w przypadku, gdy nie osiągam żadnego dochodu i nie składam zeznania podatkowego?

Tak, jest taka możliwość, ale warunkiem jest korzystanie ze świadczeń MOPS i okazanie przy składaniu wniosku decyzji o przyznaniu tych świadczeń. Istnieje również możliwość złożenia w Urzędzie Skarbowym właściwym dla mieszańców Jastrzębia-Zdroju zerowego zeznania podatkowego, które uprawni do otrzymania Karty Jastrzębianina.

Jestem posiadaczem Karty Jastrzębianina - czy wyjeżdżając z Jastrzębia-Zdroju muszę skasować dodatkowy "płatny" bilet?

Bezpłatna komunikacja obowiązuje w granicach Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wyjeżdżając poza granice konieczne jest skasowanie biletu. Przystanki graniczne, po przekroczeniu których kasujemy bilety:

  • S10 - BORYNIA ŁAWCZOK
  • S11 - BORYNIA ŁAWCZOK
  • S12 - KWK BORYNIA
  • B10 - BZIE POMNIK
  • B11 - PNIÓWEK LAS
  • B12 - BZIE POMNIK
  • B13 - PIELGRZYMOWICE BZIE II
  • R10 - CISÓWKA
  • R11 - CISÓWKA
  • W11 - GOGOŁOWA JASTRZĘBSKA KĄTY
  • W10 - WODZISŁAWSKA BOŻA GÓRA
  • W09 - ARMII KRAJOWEJ - RANOSZKA

Linie autobusowe kursujące w granicach Miasta Jastrzębie-Zdrój:

C10, C11, C12, C13, C14, C15, C16, C17, C18, C19, S13, S14, S15, S16.

Czy na jednej e-karcie mogę mieć zapisaną Kartę Jastrzębianina i płatne bilety jednocześnie?

Tak, jest taka możliwość, ale chcąc skasować dodatkowy bilet z e-portmonetki konieczne jest przyciśnięcie na kasowniku przed przyłożeniem Karty przycisku "N" lub "U" w zależności, czy chcemy skasować bilet normalny, czy ulgowy.

Jakie są przystanki graniczne dla bezpłatnej komunikacji?

  • S10 - BORYNIA ŁAWCZOK
  • S11 - BORYNIA ŁAWCZOK
  • S12 - KWK BORYNIA
  • B10 - BZIE POMNIK
  • B11 - PNIÓWEK LAS
  • B12 - BZIE POMNIK
  • B13 - PIELGRZYMOWICE BZIE II
  • R10 - CISÓWKA
  • R11 - CISÓWKA
  • W11 - GOGOŁOWA JASTRZĘBSKA KĄTY
  • W10 - WODZISŁAWSKA BOŻA GÓRA
  • W09 - ARMII KRAJOWEJ - RANOSZKA

Linie autobusowe kursujące w granicach Miasta Jastrzębie-Zdrój:

C10, C11, C12, C13, C14, C15, C16, C17, C18, C19, S13, S14, S15, S16.

Czy można wyrobić Kartę Jastrzębianina mając niespłacone mandaty w MZK?

Karta Jastrzębianina nie zostanie wydana osobom posiadającym zadłużenie wobec MZK, jak również wobec Miasta Jastrzębie-Zdrój. Po uregulowaniu zadłużenia będzie można złożyć wniosek.

Krótko o MZK

MZK jest prężnie rozwijającą się organizacją. Zapewnia integrację w sferze zarządzania komunikacją miejską na obszarze gmin tworzących Związek. Komunikacja organizowana jest zgodnie z potrzebami gmin, uwzględnia potrzeby społeczności lokalnej i wzrost wykorzystania środków finansowych.

Biuro Obsługi Klienta

MZK Jastrzębie
ul. Przemysłowa 1
44-335 Jastrzębie-Zdrój

+48 32 475 14 02